Seni dert etmeler…

Bazen internette gezinirken diplerden bir ses, bir müzik çıkageliyor karşıma. İstisnasız 1 hafta boyunca her gün evimde, arabamda, laptopumda, telefonumda, işyerimde dinler dururum. Çevremdekiler bıkar hep aynı müzik aralıksız ve sürekli yinelenen şarkılardır bunlar, ertesi güne dayanan olmadı daha. Herhalde obsesif kompulsif bozukluğumun dışavurumu bu durum. Ben halimden gayet memnunum bırakın böyle iyi.

Bazı müzikler var her yerde çalmasını istiyorum ama bir yandan da hiçkimse bilmesin sadece benim gibi şanslı kişiler dinlesin istiyorum. İşte onlardan biri; Seni dert etmeler…. Şu an bile bu müziği dinliyorum. 33170886 kere dinleyişim. bıkmadan usanmadan.

Şarkının (yada eserin desem daha iyi olacak sonuçta bu da bir sanat eseri), bu eserin sahibi “Madrigal” adında bir müzik grubu. 2007 yılında kocaelinde iki arkadaş (Ceyhun Kaan Karakaş ve Kaan Alıcı) tarafından mavera adıyla kurulan grup sonrasında gruba katılan 3 kişiyle (Anıl Erdem Cevizci, Sanlı Akgün, Burak Emir Kamacı) “Madrigal” adıyla yollarına devam etmişler.

Madrigal. Eminim sizde ilk defa duymuşsunuzdur bu terimi. Madrigal ne diyecek olursanız işte açıklaması; “Madrigal genel tanımıyla orta çağın sonları, Rönesans ve Barok dönemlerini kapsayan, genelde dini olmayan vokal müzik kompozisyonudur. Çok seslidir ve iki ile sekiz arasında değişen düzenlemeler, geleneksel olarak enstrüman eşliği olmaksızın seslendirilir. Madrigal zamanının dini olmayan en önemli müzik formudur. Tam gelişimine 16. yüzyılın ikinci yarısında ulaşmış ve 17. yüzyılın başlarında solo şarkılar gibi formların gelişimiyle beraber önemini kaybetmeye başlamıştır. 1630’dan sonra Cantata ve Dialog ile birleşen Madrigal, önemli bir tür olarak Operanın gelişimi ile birlikte yerini Arya’ya bırakmıştır.” Kaynak: Wikipedia

Ha unutmadan şarkının bir klibi yok ama şarkının altındaki bir yorumda şöyle güzel bir söz var; “Şarkıya klip çekmemişler çünkü herkesin klibi gözünü kapattığı an başlıyor…”

 Bazen bana gelir gider
 Seni dert etmeler
 Seni rüyalarımda hapsetmeler
 Yıldızların hırsızları mı var
 Tutamam, tutamam
 Hep yeni bir gün doğar
  
 [Nakarat]
 Başka bir evrende, en güzel hâlinle
 Sen hayata karış, ben daha da biteceğim
 Kırgınım kendime
 Üşüyorum gölgende
 Henüz bilmesen de
 Belki bir gün gideceğim
  
 Hiç gerek yok daha fazlasına
 Zamanı tutmaya, fezaya uçmaya
 Geride kaldılar (Geride kaldılar)
 Geride kaldı o günler
 Sen varken taptığım kasvetli şehirler
  
 [Nakarat]
 Başka bir evrende, en güzel hâlinle
 Sen hayata karış, ben daha da biteceğim
 Kırgınım kendime
 Üşüyorum gölgende
 Henüz bilmesen de
 Belki bir gün gideceğim 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir