Sadelik Akımı

Farkındaysanız, akıllı telefonlarınızda uygulamalar gittikçe sadeleştiriliyor. Bu en başta logo tasarımlarından başlamaktadır. Eski instagramı bilirsiniz fotoğraf makinesi resmi vardı şimdi ise renkli sade fotoğraf makinesi ikonu var. Bunun gibi bir sürü firma, yazılım, uygulama, … sadeliğe gitti. En son google haritaların logosu sadeleştirildi. Sadece google renkleri ile “konum” işareti oldu. Çünkü biz sadeliği istiyoruz ve onu seviyoruz. Apple gerek donanım gerek yazılımlarında sadeliği ön plana çıkarmış, belki de bu yüzden daha çok tercih ediliyor. Birde şu her zaman yerden yere vurduğum otomobil firması varya vosvos (Volkwagen) arabalarına bakın ülkemizde ve dünyada tutulan bir sürü modeli var. Passat mesela, içi dışı sadedir. O yüzden tercih edilebilirliği bir tık öndedir. Sadelik göze hoş geliyor, kafayı yormuyor. Gerek araba teknolojilerinde olsun gerek bilgisayar teknolojilerinde olsun sadelik firmalara hep kazandırmıştır.

Sadelik her yönden avantajlı neden mi? yaptığımız veya yapacağımız işe yoğunlaşmamızı sağlıyor, dikkat dağınıklığının önüne geçerek yaptığımız işe daha iyi odaklanmamızı sağlıyor. Yazılım dilleri de öyle örneğin PHP nin 7 sürümünde bir çok kod sadeleştirilmiş. Bu da yazılımcının daha düzenli çalışmasını sağlıyor. Bir sürü kod yazmakla uğraşmıyor, konusuna odaklanıyor.

Japonlar mesela hayat biçimleri sadelikten yanadır. Sizde görmüşsünüzdür japon imparatorunun makam veya misafir kabul odasını; iki sandalye birde orta sehpa. Çünkü adamlar şaşaalarına veya popolarına odaklı değil düşüncelerine odaklılar…

Velhasılı kelam sadelik iyidir. Kendinize sade bakın.

Yazamadıklarım aklıma geldiğinde yazmaya başladım... Ben söylemeyi beceremem. İyisimi ben yazayım...

Yorumunuzu Ekleyin