Istakoz

Geçenlerde Youtubeda bi şarkı denk geldi. Onca yıllık sagocuyum diye geçiniyorum ama sagopanın şaheserlerinden biri olan “ıstakoz”u bilmiyorum. Büyük bir ayıp, çok büyük bir kayıp…

Şarkı bir gerçekliği (acımasız bir gerçeği) anlatıyor. Kelimelerin mana derinlikleri ile manadan manaya düşünceden düşünceye sürüklüyor.

Ritime kapılın ve şarkıya bi dalın… tıpkı bir denize dalar gibi… şarkıdan sonra sizleri değişik duygular bekliyor. Önce bi dinleyin;

Fokurdayan suda kaynayan kıskaçlar
Kaynar kazanda ıslık çalıp duran ıstakozlar…

Hayatınızda hiç ıstakoz yediniz mi? (ben gibi fakirseniz balıktan başka deniz ürünü yememişsinizdir, ha belki de bir midye) Istakoz yemediyseniz bundan sonra yemeyeceğinizden eminim. Istakozun özel bir pişirilme ve servis edilme yöntemi var. Istakozlar canlı canlı direkt olarak kaynayan kazana/tencereye atılarak pişirilir. Bir söylentiye göre kanındaki bir maddenin etine değmemesi gerektiği değerse etinin kötü olduğu bu yüzden kesilmeden parçalanmadan direkt suda kaynatılarak pişirilir. Tabi kaynayan bir suya atıldığında bu canlının refleksel olarak sinirleri etkilenecek bu sinilerin etkilediği kıskaçların birbirine vurmasını ve kaynayan yerlerinden çıkan havanın çıkardığı ıslık seslerini duyunca vejetaryen olma olasılığınız artacak.

Şu sudan kabarcıklar, ölüm tanıklarım
Yok ki topum tankım
Ardımdan kaynar, su döker kepçeler yanar her yer, her yerim…

Kelimelerin kifayetsiz kaldığı yer tam da burası. Kendini ıstakozun yerine koyan sagopa öyle bir döktürmüş ki içindeki acısını ıstakozun acısıyla özdeşleştirmiş….

Birden, birden bire olup bitiveriyor
Kâbus da rüya da aynı
İkisi de geçiyor, ömür gibi, vakit gibi
Dünya bir efsane, bizler hikâye
Bi’ söz ülkesidir Rap
Mânâdan mânâya, deryadan deryaya

İşte bende rap müziği bu yüzden seviyorum; Bir söz ülkesinde manadan manaya geçiyor deryadan deryaya dolaşıyorsunuz…

Beni ancak bir âmâ gördü
Göremeden anladı neler hissettiğimi
Bana ancak dilsiz anlattı
Dili olanın dile getiremediklerini...

Kendinize iyi bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir