Buralar Yalan

Aslında yalan olan buralar değil bizdik…

En sevdiğim sanatçılardan biri olan Emre Aydın abimin “Eylül Geldi Sonra” albümünde yer alan “Buralar Yalan” şarkısının klibini yıllar önce (2016 yılında) bir sahilde çekti. Sahil öyle etkileyiciydi ki birkaç video efektleri ile güzelleştirilen yer daha da ilgi çekici gelmişti bana. Emre Aydın klip çekmişse kesinlikle güzel bir yerdir dedim. Ki Kağıt Evler Albümünden “Bu yağmurlar” şarkısı ile “Afilli Yalnızlık” albümündeki “Bu kez anladım” şarkısının kliplerini daha önce çalışmış olduğum İstanbul’un Çatalca İlçesinde çekmişti ve kliplerin çekim yerlerini gezmiştim. Buralar Yalan klibinin çekildiği yere de gitmeliyim dedim ve gittim.

Klip Ordu ilinin Perşembe İlçesinin Çaytepe köyü sınırları içesinde bulunan “Yason Burnu” diye anılan bir burunda/yarımada da çekilmiş. Karadenize yolunuz düşerse mutlaka buraya uğrayın. Karadeniz turu yapacaksanız rotanıza burayı da ekleyin. Perşembe ilçe merkezine 15, il merkezine 28 km. mesafede bulunan bu yere giderken Karadenizin maldivleri diye anılan perşembe sahilini de göreceksiniz; deniz, güneş, kum ve ormanın bir resim tablosu gibi önünüze serildiğini göreceksiniz.

Peki neden yason? Yasonda nedir derseniz Yason adı, Argonotlar’la beraber burada karaya çıkan Yason’dan kalmıştır. Burunun alt tarafında ‘Panaya’ adında eski manastır/kilise vardır. Çaytepe sınırları içinde olan yarımada üzerindeki kilisenin adı Jason’s Church diye de bilinir. Bu kilise, 1868`de yörede yaşayan Rumlar ve Gürcüler tarafından yaptırılmış olup, mimarisi gayet özelliklidir.

Yason burnu, esasen çok eski bir yerleşim yeridir. MS 3. Yüzyılda Hıristiyanlar, Giresun`da İsa’nın doğumunu kutladıktan sonra buraya gelerek ‘Işıklar Bayramına’ katılırlarmış. Ayrıca Yason eski yunan mitolojisinde de geçer. Hikayesi bizim kurban bayramımızdaki kestiğimiz kurbanın hikayesinin hemen hemen aynısıdır;

Kral Athamas çocuklarını kurban etme konusunda tereddüte düşer fakat rahip danışmanlar kurban konusunda ısrar ederler. Çocuklarını kurban etmek üzere yakınlardaki dağa götürür, bu arada olup biteni cennetten seyreden öz anneleri Nephele tanrılardan çocuklarını korumak için altın postlu bir koç kurban (Aries) yollamalarını diler. Koç onları almaya gelir ve sırtına alarak Asya’ya (Anadolu) doğru uçmaya başlar. Ne yazık ki Çanakkale Boğazı’nın üzerine geldiklerinde küçük kız Helle aşağıya düşer. Antik Yunanistan’da Çanakkale Boğazı’nın Hellespont olarak adlandırılmasının sebebi bu mittir. Phrixus koçu Zeus’a kurban ederek koçun altın postunu Lazların Kralı Güneş Tanrısı’nın oğlu Aietes’e sunar. Aietes de Altın Post’u Ares Korusu’ndaki kutsal bir meşe ağacına asar. Post ağacı saran ve hiç uyumayan devasa Kolkhis Ejderhası tarafından korunmaktadır. Kendilerine Argonotlar denilen aralarında Herakles(Herkül), Orpheus, Aşil’in babası Peleus’un da bulunduğu bir grup cesur genç ve liderleri Yason, gemi ustası Argos’un yaptığı ellibeş kürekli bir gemiyle bu postu ele geçirmek için Kolkhis ülkesine doğru yola çıkarlar. Bu postun bulunduğu yer olarak adı geçen Kolhis, Karadeniz’in Doğu kıyılarındaki tarihsel olarak Lazların yaşadığı bölge Kolha’dır.

Gürcistan Batum gezimde rehber Batumun bir meydanında gösterdiği altın kaplama koyun postu heykelini anlatırken yukarıdaki hikayeyi anlatmıştı. Burayı gezdiğimde kafamdaki puzzle’ın parçaları tek tek birleşti.

Neyse konuyu toparlayayım nerden nereye geldik yahu. Emre Aydının neden bu klibi burda çektiğini sonradan öğrendim. Emre Aydın aynı yıl Eda Köksal ile evlendi. Bu klipte Eda ablamız oynadı (Evet o beyaz elbiseli/gelinlikli Eda Köksal idi 🙂 Eda Köksal Nereli; Ordulu… Birleştirin parçaları; hanımcılık kazanacak Emre abi 🙂 Mutluluklar dilerim cansınız 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir