Gate io Borsası ve Pump Grupları Hakkında

Merhaba arkadaşlar, kripto paralar son yılların ve özellikle son günlerin gözde konusu oldu. Türkiyede ve dünyada beklenenden çok ilgi gördü. Bugün sizlere kabaca kripto para nedir nasıl elde edilir nasıl alınır nasıl satılır riskleri nelerdir bunlardan bahsedeceğim.

Öncelikle kripto para maddi bir para birimi değildir tamamen sanal ortamda üretilmiş şifrelerdir. Yani elle tutulur gözle görünür bir para değildir. 2008 yılında satoshi nakamoto adında kimliği bilinmeyen kişi veya grup tarafından ortaya “bitcoin” adıyla çıkarılmıştır.

Bir bitcoine sahip olabilmeniz için ya bilgisayar ile bitcoin madenciliği diye tabir edilen iyi bir ekran kartına sahip yüksek kapasiteli bilgisayar ile o kodu/kriptoyu üreteceksiniz (ki şu an için nerdeyse imkansız gibi çünkü denilene göre bu bitcoinin %99 u çıkarıldı) yada Türkiyedeki ve dünyadaki kripto para borsalarından alacaksınız. Yani oraya (borsalara) TL veya Dolar yatırıp karşılığında o günkü kur kadar sanal para alacaksınız.

Kripto para sadece bitcoinden ibaret değil artık yüzlerce hatta binlerce “alt coin” diye tabir edilen farklı kripto paralar mevcut. Bunları kripto para borsalarından alıp satabilirsiniz.

Burdaki mantık dolar euro almak gibi veya normal hisse senedi borsaları mantığıyla aynı. Şöyle ki Bist İstanbul gibi Nasdaq gibi Nikkei gibi borsalarda şirketlerin hisse senetlerinin alınıp satıldığı gibi kripto para borsalarında da farklı isimlerle üretilen kripto paraları alıp satabilirsiniz. Bu kripto paralar yükselebilirde düşebilirde!!!

Bitcoin ve kripto paralar ile ilgili ülkemizde ve dünyada daha henüz bir hukuk normları oluşturulmamış. Bu sebeple bu konuda yapılan yatırımlarda muhatap alacağınız resmi bir kurum yok veya kripto paraların güvencesi ile ilgili resmi yer ve kurum yok. Bu yüzden ülkemizde ve dünyada birçok dolandırıcılık olayı yaşanmakta. Bunun bilinerek borsalara girilmesi gerekmektedir.

Gelelim az çok bu işlerden anlayan bi şekilde bitcoin borsalarına girip yatırım yapmış arkadaşlara. Sizlerde benim gibi Türkiyede faaliyet gösteren bitcoin borsalarına para aktarıp bitcoin ve alt coinlere yatırım yapmışsınız. Binance gibi Gate io gibi dünya borsalarına adım atan arkadaşlar için birkaç uyarım olacak. Zaten bu yazının amacı da oydu. Herhangi bir kripto para borsasında pump için oluşturulan gruplara (facebook/twitter/instagram/whatsapp/telegram) girip bir anda 300 katı 500 katı alırım diye umutlanmayın. Bu grupları oluşturan kişi veya kişiler sizden önce o coine yatırım yapmış olup sizleri kendi çıkarı için kullanıyor ve üst tavan miktarlara satış yaparak sizi bekliyor olacaklar. Şu gün şu saatte pump var açıklıyorum diyen kişi veya grup o güne kadar o coin ile ilgili yeterince yatırımını yapıp sizleri bekliyor olacak. Sakın inanmayın. Bu bir dolandırıcılık yöntemidir. Grafikler sizi yanıltmasın eğer girecek olursanız bir çoğunuz terste kalacak ve zararına satış yapmak zorunda kalacak. Dikkatli olun ve az çok normal hisse senedi borsalarıyla uğraşan normal borsayı bilen arkadaşlardan yardım alın. Az olsun sizin olsun. Son bir atasözüyle sizlere veda ediyorum: aza kanaat getirmeyen çoğu bulamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir