Beklenenden Daha Fazlası: Tucson

Yazının özeti: Eğer bir SUV alacaksanız hiç düşünmeden Hyundai Tucson alabilirsiniz. Tamam dağılabilirsiniz. 🙂 Tucsonu merak edenler artılarını eksilerini öğrenmek isteyenleri alt paragrafa davet ediyorum.

Şimdi neye dayanarak bunu söylüyorsun diyenleri duyar gibiyim. Açıklayayım; Bir; bu araç tam bir fiyat performans aracıdır. Yani bu paraya böyle bir araba bulamazsınız demek oluyor. Suv araçları trafikte daha çok görmeye başladığımız şu günlerde reklamlarda da tüm markalar artık sedan arabaları geri plana atıp SUV araçlarını öne çıkarmaktadır. Çünkü insanların talepleri zevk ve istekleri bu yönde. Çoğu insanlar yola hakim olmak ve alışılmışın dışında yerden yüksekte yolculuk etmeyi seviyor.

Hyundai ailesine elantra ile girdim memnun kaldım ama tucsonu nerde görsem dikkatimi çekiyordu. Gözümü alamıyordum. Çünkü güzel bir çizimi vardı. Son zamanlarda hyundai sadece çiziminden dolayı binlerce müşteri çekmeyi başardı. Önceden burun kıvrılan hyundai markası şu an tercih ve seçimlerin arasına girdi.

Gelelim benim Tucson’a. 2016 model, 1.6 turbo benzinli, 4X4, Elite Plus paket. Şu an için bu paketteki tucson ülkemize gelmemektedir. Yani aracınız full paket olacaksa 1.6 dizel motor seçeneği ile satın alabilirsiniz. 1.6 benzinli paketi malesef dolu (full) özellikte değil, Power edition diye paket çıkarmışlar dolu desen dolu değil, boş desen boş değil, orta paket gibi olmuş. Öncelikle şunu anlatayım tucson 3 paket ile satışa sunulmaktaydı. Style (boş) Elite (orta) Elite Plus (Full) 2019 dan sonra Power Edition paketi çıktı benzinli-orta paket gibi oldu. Önceden benzinli modelin Elite Plus (Full) paketi varken 2019 dan sonra artık ülkemize gelmedi.

Şunu söyleyebilirim araç beklentilerimin üzerinde çıktı. 19 inç tekerleklerin sert ve spor yapıda olması beni konfor konusunda biraz düşündürmüştü opel araçlar gibi yoldaki tüm kavis ve çukurları hissederim gibi düşünmüştüm ama hiç alakası yok araç süspansiyon konusunda çok güzel rahat ve konforlu. Birde yüksek arabanın devrilme ve viraj almasında sedan arabalara göre sınırları daha alt seviyelerde olur zannetmiştim. Ancak o konuda da yanılmışım. Sedan otomobille girmekten çekindiğin virajları bu araçla hiç düşünmeden giriyorum. Viraj alması mükemmel. Devrilme önleyici sistemi de test etmiş oldum adamlar yapmış… Aracın üzerinde fabrika çıkış lastiği continental contisport contact 5 SUV var lastiğin ıslak ve kuru zeminde yol tutuşu tartışılmaz. Gelelim fren sistemine, altında ağır bir aracın olduğunu hissediyorsun bu gücü nasıl durduracağım diyorsun ama bunu da dert etmene gerek yok frene dokunman yeterli. Çok güzel ve etkili bir fren sistemi koymuşlar. Buna ek olarak Elite Plus paketinde kendi kendine fren yapma özelliği de mevcut, bizzat başıma geldi öndeki araca çarpmaktan kurtardı kendisi. Güzel bir özellikmiş, test ettim, onayladım.

Benzinli bir araç alacaksanız kesinlikle turbolu bir araç alın. Yoksa bayır çıkarken arabadan çok siz yorulursunuz. 1.6 turbo benzinli bu araç 177 beygir gücü ve 265 nm tork ile beklentilerinizi fazlasıyla karşılıyor, hele birde Sport moduna geçirmişseniz koltuğa yapışmanız an meselesi. Ben dağ taş gezmeyi seven bir insanım bu konuda ilk kez aldığım SUV’un 4X4 olmasına özellikle dikkat ettim. Yazın deneme fırsatım oldu daha önce elantra ile patinaj çekerek çıkamadığım aynı toprak bayır yolu bu kez rahat rahat çıktım.

Gelelim donanım özelliklerine. Öncelikle açılabilir panaromik cam tavan yazın geniş geniş ferah ferah yolculuk etmenizi sağlıyor. Gökyüzünün maviliklerinden mahrum etmiyor yani. Direksiyona duyarlı viraj aydınlatmaları ve beyaz led farları ile gece görüşünüz mükemmel. Şerit takip asistanını açın, hız sabitlemeyi de açın direksiyondan elinizi gazdan ayağınızı çekin çekin bırakın kendi gitsin siz müziğin keyfini çıkarın. Şunu da belirteyim belli bir süre direksiyonu tutmazsanız uyarı veriyor (tamam yolda ben sensiz gidebilirim ama abartmayalım lütfen diyor 🙂 ) Yolda dikkatinizi başka bir yere vermeyin. Sırf o yüzden ekranda film açıp yolda izlerim diyordum ama araç hareket edince ekran kapatılıyor sadece sesi geliyor. Sesli ama görüntüsüz sinema izleyebilirsiniz. Onun da bi çaresini buldum, Hyundai’nin resmi uygulaması on-car uygulamasıyla cep telefonunuzun ekranını direkt olarak ekrana yansıtabiliyor ve aynı cep telefonundaymış gibi ordan telefonunuzu yönetebiliyorsunuz. Ordan istediğinizi yapabilirsiniz. 😉 Bulunduğum il Türkiyenin en soğuk illerinden birisi bu yönüyle arabanın en sevdiğim özelliği ise bütün koltukların ısıtmalı olması ve direksiyonun ısıtmalı olması. Kışın 2 dakikada ısınan araba muhteşem bişey. Bu araba da bir şeyden daha kurtuldum; Park etme. Bas tuşuna kendi kendine park etsin, hem yatay hem dikey. Farını kendi açsın kendi kapatsın, Yağmur yağdığında kendi sileceklerini açsın kendi silecek hızını ayarlasın. Sol şeritten gelen otomobilleri görüp uyarsın, park halinde geri geri çıkarken senin yerine uzaktan gelen aracı görüp seni uyarsın. anahtarsız çalışsın, arabanın yanına geldiğinde seni karşılasın, akşam eve geldiğinde eve girene kadar farlarını kapatmayıp seni uğurlasın, Daha sayamadığım bir sürü özellik mevcut. Yani kısacası SUV bir araç alacaksanız şiddetle tavsiye ederim. Unutmadan reklamdaki müziği ve çevirisini de sunayım sizlere. Yollarımız hep iyilik ve güzelliklere çıksın…

 Lucky, lucky, lucky me
 I’m a lucky son of a gun
 I work eight hours, and sleep eight hours
 That leaves eight hours for fun
  
 Şanslı, şanslı, şanslı ben
 Ben silahın şanslı çocuğuyum
 Sekiz saat çalışır, sekiz saat uyurum
 Geri kalan sekiz saat de eğlenirim
  
 Lucky, lucky, lucky me
 Even though I haven’t a dime
 I laugh and play in a carefree way
 And I have a wonderful time
  
 Şanslı, şanslı, şanslı ben
 Beş kuruşum olmasa bile
 Kaygısızca güler ve oynarım
 Ve harika zaman geçiririm
  
 I smile at the sun and when daylight is done
 Every evening is loaded with charms
 I wish on the moon, and I whistle a tune
 And I dream of a girl in my arms
  
 Gün ışığı vurunca, güneşe gülümserim
 Her akşam güzellikle dolu
 Aya dilek diler ve ıslıkla bir melodi çalarım
 Ve kollarımda bir kızın hayalini kurarım
  
 Lucky, lucky, lucky me
 You can kiss your worries goodbye
 Life’s a chuckle and Lady Luck’ll
 Make you as lucky as I
  
 Şanslı, şanslı, şanslı ben
 Endişelerine veda öpücüğü verebilirsin
 Hayat bir kıkırdayış ve
 Bayan Şans seni benim gibi şanslı yapacak
  
 Lucky, lucky, lucky me
 I’m a lucky son of a gun
 I work eight hours, and sleep eight hours
 That leaves eight hours for fun
  
 Şanslı, şanslı, şanslı ben
 Ben silahın şanslı çocuğuyum
 Sekiz saat çalışır, sekiz saat uyurum
 Geri kalan sekiz saat de eğlenirim 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir