Youtube ve Youtuber

Bir video barındırma sitesi olan youtube 2005 yılında kuruldu. kurucu ortaklarından biri olan Jawed kerimin çektiği ve yayınladığı Bu video ile yayın hayatına başlayan youtube çok hızlı yayılarak dünyanın en büyük video barındırma sitesi oldu. 1 milyar 650 milyon dolara Google tarafından satın alınan youtube, son zamanlarda insanların daha da dikkatini çekti? Nedenini biliyorsunuz tamamen duygusal… Youtube üzerinden para kazanan kişileri görünce, eline kamerayı alan yediğini içtiğini, gezdiğini tozduğunu, özelini genelini herşeyi çekmeye başladı. Telefonunun kamerasını açan tuvalet filan demeden yayınladı youtube da. Biz insanoğlu da insanların özelini, ne yediğini ne içtiğini merak ederiz ya öyle ağzı açık izledik. Biz izledikçe youtube onlara para verdi. Onlarda baktı ki bu işte para var burdan yürüyelim dediler.

Youtuberlık diye bir meslek dalı çıktı ya. Artık tv kanalları dahi youtube kanalı açıp yayın yapar hale geldi. İşini yapana saygım sonsuz ama boş konular çekip insanların en değerli vakitlerini çalanlardan nefret ediyorum. Youtube izleyen kitle genelde genç ve çocuklar olduğu için gençlerin ve çocukların ahlakını bozan yayınlar yapanlara devlet el atması gerek. Ha birde eline kamerayı alıp çoluk çocuğunu maskara maymununa çeviren olduk olmadık herşeyini yayınlayan ve bundan para kazanan ailelere suç duyurusunda bulunmak gerek; çocuk işçi çalıştırmaktan.

Elbetteki tüm internet dünyası gibi iyi faydalı yayınlarda yapılıyor ama onların izlenme sayısı saçmasapan videoların izlenme sayısına oranla devede kulak kalıyor.

Youtube da ünlenen ve milyonlarca takipçisi olanlar var. Onları araştırayım dedim sonuç bir yere çıkıyor; youtube’un açıklarından faydalanılarak fake yani sahte takipçiler… Sonrası üst sıralara geçmek, üst sıralarda da ilgilenen ilgilenmeyen herkesin merakını çekmek ve tıklanmayı artırmak. Çektikleri videolara bakıyorum iğrenç ötesi ve boş konular. Birde bu adamlara film çekip sinemalarda izletiyorlar.

Birde eşi dostu akrabası cümbür cemaat youtuber olanlar var. Onları hiç sormayın, açın bir maymun belgeseli eminim daha ilgi çekici ve öğretici olur.

Youtube da bir şehir, şu ana kadar bu şehrin çöplüğünü anlattım şimdi gelelim çiçek kokan güzel caddelerine. Youtube da iyiler de varmış dediren kaliteli yotuberlar da var. Mesela Barış ÖZCAN. Sanat Tasarım Teknoloji alanındaki gelişmeleri anlatan youtuber kısa zamanda trendlerde üst sıralarda yerini aldı. Aynı zamanda benimde gönül verdiğim blog’u da var. Bloggerlıktan Youtuberlığa iyi iş çıkartıyor. Yine dediğim gibi işini iyi yapanlara saygım sonsuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir