Türkiyenin en KÜÇÜK ili BAYBURT’tan Selamlar

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba, bu uzun bir arada hayatımda uzun süre etkileri olacak değişikliklere gittim mesela… gittim derken evet gerçekten gittim, hayatımın son 3 yılını geçirdiğim Van ilinden Türkiyenin en KÜÇÜK iline gittim.

Akıllara gelen ancak haritada nerde olduğu hala bilinmeyen o şehre yani Bayburt iline taşındım 🙂 Farklı yerler farklı kültürler farklı hayatlar farklı insanlar görmek insana çok şey katıyor. Bana kendinden büyük şeyler katacak olan Bayburt’u sevdim. Küçük kendi halinde anadolu şehri. Her ne kadar batıdaki bir çok ilçeden daha küçük olsa da, o bir İL. Herşeyi kendine kadar, ne fazla ne az. Çoğu şehrin tipik özelliği gibi bu şehirde de bir kale var ve şehir o kalenin dibine kurulmuş.

Bir Kütahya’yı bir Van’ı anımsatıyor bana. Ortasından Çoruh nehri akıp gidiyor. Bu yönüyle de Eskişehir Adaları aratmıyor 🙂 İnsanların konuşmalarında Erzurum ve Trabzon esintileri var. iki şehrin ortasında olduğu için dil de iki şehrin ortasında kalmış. Arazi yapısı genel itibariyle dağlık ve çorak. Şehirde hatıra ormanları dışında orman bulamazsınız. Çorak olmasını çok soğuk olmasına bağlıyorum ki yazın dahi geceleri dışarda kalan herşey buzdolabında kalmış gibi. İki adet ilçesi var üçüncüsü yok. Yani ilçeler arası bir yarışma yapılsa kesin ilk ikidesin 🙂

Şehrin tarihine ışık tutmak istedim ama baya geçmişe dayandığı için şöyle yüzelsel anlatayım dedim; zamanında atalarımız gelmişler bakmışlar burda bir tepe var, dibinde de akarsu var, ekmek elden su gölden yaşar gideriz burda demişler. Şehre kesinlikle yazın yerleşmişler ki kışın soğuğunu bir tatsalarmış bayburtun yanından dahi geçmezlermiş 🙂 Bayburt kalesinde kafama takılan en büyük soru ise eskiden ufo da yokmuş, kalorifer sistemi de yokmuş, nasıl ısıtmışlar o kaleyi? hala düşünüyorum. Günümüz şartlarında kabaca hesapladım doğalgaz faturası 100 bin tl den aşağı gelmez. Bayburt kendisi küçük ama reklamını büyük yapmışlar bir sürü caps’e konu olmuş. Onlardan biri de Bayburttun en işlek caddesi diye caps yapmışlar sadece 3 kişi yolda yürüyor. Evet gerçekten öyle 🙂 soğuktan millet caddeye sokağa mı inebiliyor. Bir tane heryerde olan “Cumhuriyet Caddesi” var ki bu şehrin en merkezi yeridir. Toplam 100 metre uzunlukta herşey bu yüz metrede 🙂 Bayburttan yolu düşüp geçenler, eğer burda yer bildirimi yapacaksanız telefonunuz elinizde hazır halde bulunsun yoksa siz telefonu çıkarana kadar bayburtu geçip gitmiş olacaksınız. 🙂 Küçük, havası soğuk insanı sıcak bir memleket burası. Gayet huzurlu ve güvenli bir şehir, kapınızı ardına kadar açık bırakabilirsiniz. Öyle bir şehir düşünün işte ben o şehirdeyim.

3 yorum

  1. Author

    küçük şehirleri seviyorum mustafa, insanlığın ve iyiniyetin hala varolduğunu gösteriyorlar bizlere, istanbulun ve diğer yaşadığım büyükşehirlerin o karmaşasından o keşmekeşliğinden sonra adeta kafa dinledim burda. gel beklerim 6 yıl burdayım 🙂


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir