TOGG Yerli ve Milli Otomobilimiz

Büyük gün geldi ve yerli ve milli aracımız tanıtıldı. Adı yani markası TOGG. Peki nedir TOGG. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu nun kısaltması. Yani yerli otomobilimizi üretecek olan grubun adı otomobilin markası oldu. Model adları şu an için konuşulmasa da ilerde kendine yakışır bir model isimleri koyarlar. Yerli otomobilimiz 27.12.2019 tarihinde tanıtıldı ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından test sürüşü ilk gösterimi yapıldı. İlk izlenim beklenenden çok çok iyi olması. Tasarım ve teknolojileri (özellikle kameralı ayna sistemi) çok ses getirdi. Branda içinde aynasını koymayı unutmuşlar diyenler bile şimdi ağzı açık izliyorlar. Şu an için o teknoloji sadece audi markasının üst düzey birkaç modelinde bulunmakta. Araçlar tamamen elektrikli olup sıfır emisyon ile doğa dostu olması güzel. İlk gösterimde/tanıtımda kırmızı SUV modeli ile beyaz Sedan modeli tanıtıldı. Kırmızı Beyaz renkler ile tanıtımının yapılması güzel bir düşünce olmuş. Günümüzde otomobil piyasasının trendi olan ve kullanıcıları cezbeden SUV tarzı araç ile piyasaya çıkmak gayet yerinde bir tercih olmuş. Peki nedir bu SUV? SUV (Sport Utility Vehicle ) türkçesi “spor amaçlı taşıt” olan binek otomobillerden yani sedan otomobillerden biraz daha yüksek otomobillerdir. Şu an için SUV tarzı otomobiller baya rağbet görmektedir. Büyük markalar da SUV tarzı araçlarını kıyasıya rekabet ettiriyorlar. Yeni otomobil alacaklar da SUV modellere yönelmekteler.

TOGG SUV Modeli

Kırmızı SUV modelin ön ızgara kısmının çizgileri mazda mx-30 modelini andırıyor. Otomobilin yan kısımları audi ve volkswagen çizgilerine benzer çizgiler taşıyor. Arka kısım ise tesla model x çizgilerine benzer çizgiler taşıyor. Tabiki bütün otomobiller birbirine benzer. Tabiki alışıldığın dışına çıkılamaz. Ancak yerli otomobilde tasarım sınırları zorlanmış. İyi bir tasarım ortaya çıkmış. İç dizayn ise ön konsol tamamen ekranlar ile donatılmış. Akıllı ev sistemlerine bile entegre edilebilen yapay zeka teknolojileri, dokunmatik açılan kapılar, sürüş bilgilerini yansıtan teknolojiler, sürüş esnasındaki kolaylaştırıcı ve yardımcı sensörler ve daha açıklanmayan teknolojiler ile yerli otomobil şimdiden tam puan aldı. Direksiyonda yerli ve milli otomobilimizin logosu da bulunmaktaydı. Türkiye Cumhuriyetinin kısaltması olan C harfi içerisinde T simgesi güzel bir logo tasarımı olmuş. Aynı zamanda TOGG harflerinin de bir arada konulması ile oluşan logo da tam not aldı. Şimdi gelelim kullanıcılar için en önemli iki faktörden biri olan fiyata. Fiyat konusunda henüz herhangi bir bilgi vermedi. Eğer fiyatı da uygun olursa ve seri üretime kadar elektrikli şarj istasyonları da çoğalırsa milletimiz bu arabayı havada kapar.

TOGG Yerli ve Milli Otomobil

Yerli otomobilin üretim yeri Bursa Gemlik olacağı söylendi. Yazılımının aracın tanıtım yeri olan Kocaeli Gemlikte yapılacağı, bir ayağının da İzmir de olacağı söylendi. Ne diyelim bizim insanımızla bizim markamızı üretmek ve dünyaya satmak bize gurur verir.

Bugün herkesin aklına Devrim arabaları geldi, bugün tanıtımda da sergilendi de. Herkesin ortak duygusu sonu bu araç gibi olmamasıydı. İnşallah çok yakın tarihte şu an devler ligi olarak görülen mercedes, audi, bmw gibi araç markaları ile yarışır hale geliriz. İçten yanmalı motorlu araçlarda devrim arabası ile yakalayamadığımız bayrağı bu arabalarımız ile zirveye dikeriz.

TOGG Sedan

İlerki günlerde TOGG ile yerli ve milli aracımız ile ilgili öğrendiklerimi ve yeni gelişmeleri buraya yazacağım. Takipte kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir