Neyse…

Bazen “neyse” demek birçok antidepresandan daha etkili. Birde ondan daha etkilisi var; Sagopa Kajmer. Gerçek ismi Yunus Özyavuz olan aslen samsunlu olan sanatçı Ceza ile birlikte Türkiye de Rap Müziğin ilkleri arasında. Şuan 41 yaşında olan sanatçı 2019 yılında yayınladığı “Sarkastik Ep” albümüyle rap müziğe müthiş bir geri dönüş yaptı. 5 şarkı bulunan albümde 5 şarkının 5’i de birbirinden güzel. “Neyse” , “Vazgeçtim İnan” , “Toz taneleri” , “Sal Gitsin” , “Maalesef”. Son dönemde amip gibi çoğalan, şarkı sözlerinde ve ağzından küfür eksik olmayan rapçi hiphopçu tayfaya rap dersi verir gibi olmuş bu albüm.

Sarkastik nedir diye araştırma yaptım. Kelimenin kökeni sarkazm. Sarkazm; bir fikri veya yorumu anlamından farklı kelimeler kullanarak bir nevi kinaye yaparak hafif iğneleyici olabilecek bir tarzda anlatma sanatıymış. Espri, zeka, hassaslık, diğer kişilerin mentalitesini anlama, kelimelerin gerçek anlamlarıyla ardında yatan gizli manayı bağdaştırma yani kelime oyunları yaparak sarkazmı ortaya çıkarmak zeki insanları tanımlayan özelliklerindenmiş. Gerçekten albüm tam sarkastik.

Özel yaşantısıyla gündeme gelen, bazen sarıkla cübbeyle karşımıza çıkan sago bazende “inançsızım” dedi bizleri şaşırttı, inanç dünyası değişmiş olduğunu gördük ancak şarkılarının aynı çizgide devam ettiğini bu albümle gördük.

Bir sonraki yazımda yazacağım nokta olan -izm ler artık bizi ilgilendirmeyecek. Bu ilk müzik ile başlayacak. Hatta başladı bile. Değişen dünyada insanlara -izm kavramları yetmeyecek -izmler birbirine girecek. Kimse o -izmleri takmayacak artık. Realizm, kapitalizm, sosyalizm, ateizm… Kişilerin yaptıkları işlere çok yönlü bakılacak, at gözlükleri kalmayacak, pencereler tek olmayacak… Yani anlatmak istediğim bir sanatçının bıyığına, sakalına, inancına bakılmayacak yazdığı yaptığı şarkıya bakılacak. Bakılacak ama öyle tek bir şeyle yaftalanıp bırakılmayacak… Anladınız siz onu. “Neyse” “bro” lar kendinize iyi bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir