Mabel Matiz – Toy

Mabel Matiz’in “Toy” şarkısı 16 Ekim 2020 tarihinde Youtube üzerinden yayınlandı. Klip Muğla ili Fethiye İlçesinde bulunan “Kayaköy” de çekilmiştir. Çatıları olmayan kaya ve taş evlerden oluşan yer Kayaköydür. Çöl ambiansı veren kum tepelerinden oluşan yer ise Muğla (Seydikemer) ile Antalya (Kaş) arasında bulunan Patara plajında çekilmiştir. Bu iki yer hem tarihi hem de doğa güzellikleri ile eşi benzeri olmayan yerlerdir. Geçen yaz ikisini de gezme fırsatım oldu. Kayaköydeki ambiyans ancak bu kadar güzel bir şarkıyla/müzikle anlatılabilirdi.

Kayaköy diğer adıyla hayalet köy fethiyenin 8 km güneyinde yer almaktadır, Fethiye ile ölüdeniz arasında bir köydür. Bir tepenin eteklerine kurulan köy 1. dünya savaşında nüfus mübadelesi ile yunanistana göç ettirilmiştir. Nüfus mübadelesinin ayrıntısına girecek olursak 1923 yılında Lozan Barış Antlaşması’na ek olarak yapılan sözleşme uyarınca Türkiye Cumhuriyeti ve Yunanistan Krallığı’nın kendi ülkelerinin yurttaşlarını din esası üzerine zorunlu göçe tabi tutmasına verilen addır. Göçe tabi tutulan kişilere ise mübâdil denir. Mübadele ile 1.200.000 Ortodoks Hristiyan Rum Anadolu’dan Yunanistan’a, 500.000 Müslüman Türk de Yunanistan’dan Türkiye’ye göç etmek zorunda kalmıştır. (kaynak:wikipedi)

Kayaköyde bulunan evlerin ahşap olan kapı, pencere ve çatıları doğal etkenler ile tahrip olmasıyla sadece duvarlar kalmıştır. Köydeki konutların yanı sıra evlerin arasına serpiştirilen çok sayıda şapel, 2 büyük kilise (klibin girişindeki yer), 1 okul binası ile 1 gümrük binası yer almaktadır. O günden bu güne kalan evlerin görüntüsü biraz ürkütücüdür ama gezip görülmesi gereken yerlerden biridir. İçinde kimlerin yaşadığı, nasıl bir yaşam sürdürdüler, evlerini yurtlarını geride nasıl bıraktılar duyguları düşünceleri nelerdi…. bunun gibi soruları sorarken kendime evlerin içinde yürümek çok değişik bir duygu.

Çöl olarak gösterilen yer ise Muğla ile Antalya ilinin sınırında bulunan Patara Antik Kentinin bulunduğu yer olan Patara Plajında çekilmiştir. Ufak dipnot: Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2020 yılı PATARA yılı olarak ilan edilmişti. Plajın kumsalı eşsiz güzellikte ve geniş. Buralara gitmediyseniz mutlaka gidin böyle eşsiz güzellikte yerler başka hiçbir yerde yok. Yolunuz buralara düşsün isterim. Yol yol yüreğim Yol benim yüreğim…

Son olarak Toy şarkısının şarkı sözleri;

hay dedim böyle bahta

sürmeli, sürmeli, sürmelim aman

sen tabip, ben mi hasta?

sar beni, sar dedim, ondur da hemen

yol yol yüreğim

yol benim yüreğim

yol yol yüreğim

yolverin gideyim

hallarım toy ama

sevdadır çiçeğim

açmadım ki daha

kendimden geçeyim

hallarım toy ama

sevdadır çiçeğim

açmadım ki daha

şu serden geçeyim

güzeldim, ağlatıldım

ol dedi, ol dedi, ol dedi Allah

olmanın yükü başta

ölmedim, ölmedim, ölmedim vallah

yol yol yüreğim

yol benim yüreğim

yol yol yüreğim

yolverin gideyim

hallarım toy ama

sevdadır çiçeğim

açmadım ki daha

kendimden geçeyim

hallarım toy ama

sevdadır çiçeğim

açmadım ki daha

sar beni gerçeğim

1 Yorum


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir