-izm ler

Teknoloji ile sürekli değişen dünya veya insanoğlu gün geçtikçe globalleşiyor gün geçtikçe yeni şeyler keşfediyor. İnternet çağında artık dünyanın bir ucundan bir ucuna haberleşmek saniyeler ile ölçülüyor. İnternet, bilgisayarlar ve son zamanlarda akıllı telefonlar sayesinde insanlar farklı toplumlarla tanışma fırsatı buluyor farklı kültürlere dokunuyor. Kendisinin doğru dediğini başka toplumlarda yanlış olduğunu kendi toplumunun yanlış dediğini başka toplumlarda doğru olarak görüyor ve SORGULUYOR…

Görüyor ki kendisinden başka dünyalarda var; kendisinden daha “rezil” yaşayanları da görüyor “Vezirleri” de görüyor. Yaşamını, doğrularını, yanlışlarını, kurallarını, etiklerini sorgulamaya başlıyor ve kendi doğrularını kendi etiklerini kendi kurallarını koymaya başlıyor. En azından “bu yanlış”, “bu budur”, “şöyle olmalıdır” demeye başlıyor.

Bu sayede Eskiden insanların birbirlerini öldürdükleri “davam” dedikleri şeyler artık yavaş yavaş etkisini kaybediyor. Hani yazının başlığında da belirttiğim -izm’ ler kayboluyor. Sosyalizm, komünizm, faşizm,…. İnternet sayesinde insanlar birbirleri ile konuşup sorunlarının çözümü noktasında alternatifleri araştırıyorlar. Örneğin her bir ekonomik ideolojinin yanlış yanlarını görüp ortaya karma ekonomik sistemler geliştiriliyor. Global ticaretin internet sayesinde insanlar arasında bir ticarete dönüşmesinden bu yana (Aliexpress, Alibaba, ebay vb gibi) insanlar global ticaret aracı olan dolardan vazgeçip sanal paralara yönelmesi (bitcoin, litecoin, …coin vb gibi) buna en büyük örneklerden biri.

Amerika gibi çok uluslu ülkeler ve gelişmiş ülkeler (İngiltere, Almanya …) bu -izm’lerin çoğundan kurtulmuş gibi. Bunu da refah düzeyinden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Refah düzeyi yüksek olan ve eğitim seviyesi yüksek olan ülkelerde “terörizm”i göremezsiniz mesela.

Ülkemizde ise halen bazı -izmlerden kurtulamasak da gelişmeler var. Osmanlıdan kalan sevgi saygı hoşgörü toplumumuz bunların önüne geçmekte. Ancak eğitim seviyemizin düşüklüğünden kaynaklı bir sürü sorun yaşamaktayız. Bunun en bariz örneklerinden biri ise eğitim seviyesini düşük olduğu doğu illerimizde terörizm olarak görüyoruz.

Biz ne zaman kendimizi ve insanlarımızı bilime ve sanata yönlendirir isek işte o zaman duvarlarımız yıkılacak, silah tutan eller saz tutacak, kurşun sesi yerine şarkılar türküler duyulacak.

Ne olursanız olun nerde olursanız olun ilk başta herşeyi SORGULAYIN. Tabi bu sorgularınız bilimin aklın ışığında olsun. Bak işte o zaman dünya yaşanacak bir yer haline gelecek.

Kalın sağlıcakla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir