Gitarın Büyüsü

          Son zamanlarda nedendir bilmem ama bilinmedik şarkıları ismi duyulmayan sesleri keşfedip dinlemeye başladım. İlk Ali BABAHAN’ın “Gitme” ve “eflatun sevdam” şarkılarını keşfettiğimde değişti fikirlerim. Böyle seslerin de kulağımızın pasını alması, bu kişilerin sesinin herkesçe duyulmasını isterim. Şu malum meşhur ses yarışmasını da o yönden takdir ettim. Eskiden olduğu gibi Unkapanına sazını döşeğini alıp ben şarkı söyleyeceğim artist olacağım diyenler yok artık, ses yarışması ayağına kadar gidiyor herkesin. Geçmişte kaset çıkarmak için Unkapanında yatıp kalkanlar varmış bu ülkede, ne insanlar harcanmış bu uğurda. Tozlu plakların kasetlerin arasında nice sesler unutulmuş gitmiş. Geçmişte müzik değerliymiş çünkü şimdiki gibi herkes sanatçı değildi çünkü herkesin kaseti çıkmıyordu. Şimdi ise teknoloji sayesinde ses kayıt cihazları gelişti, müzik aletleri gelişti, video kameralar gelişti. Şimdi mikrofonu her eline alan ben sanatçıyım diyor. Kameranın karşısına geçen ben film yıldızıyım diyor. Tabi bu da şarkıların ve müziğin kalitesini düşürüyor. Ha arada çok güzel eserlerde çıkmıyor değil. Grup seksendört’ü Türkiye böyle keşfetti mesela. İrem’in “Hayalet Sevgilim” şarkısı hala kulağımızda. Güzel eserler şarkılar hemen kendini belli ediyor zaten. Yalın “Zalim, oyun bozan, sende bu büyü de yalan, gelipte bitanem olmaya ne hakkın vardı” diyeli 11 yıl oldu ama şu an müzik kariyeri birçok sanatçının üstünde. İnternet dünyamıza girdi bizlere çok şeyler kattı. Müziğe de öyle. Şimdi dinlediğimiz sanatçıların birçoğunu internete borçluyuz.

          Geçen gün arkadaşım Tahsin Sungur’un blogunda “tam dört yıl olmuş dün” yazısını okuduğumda yeni bir ses daha buldum, dinlenilesi bir ses, etkili bir ses… Yazıyı tamamen okumadan ilk Emre Aydın’ın “Tam Dört Yıl Olmuş Dün” şarkısı geldi aklıma çok da sevdiğim bir şarkısıdır. Ancak konu farklıymış konuya girmeyeyim neyse bi ara girin okuyun derim. Yazısının sonunda bir şarkı var ismi Deniz Sungur-gönül işi? Sungur soyadını görünce herhalde kardeşi veya akrabasıyla bişeyler çalıp söylemiştir diye düşündüm. Şarkıyı açtım ki ses Cem Adrianı andırıyor. Sonrasında araştırmalara koyuldum Deniz Sungur isminde birkaç kayıt buldum. İsmi öyle çok duyulmamış fakat muhteşem bir ses ve akustik…  Zalim şarkısını şiddetle tavsiye ediyorum ki Gitarın Büyüsü’ne sizde kapılacaksınız. Belli mi olur Yalın gibi Deniz Sungur’da zalim ile duyulur. Sizi gitarın büyüsü ile başbaşa bırakıyorum birazdan dönerim.

https://www.youtube.com/watch?v=rAeNHs5XiGk

1 Yorum

  1. İnterneti ve YouTube u araştırsanız, o kadar güzel seslere sahip insanlar var ki, sadece gitarla bile söylese çok hoşunuza gidiyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir