Dönence

Bazı şarkılar vardır hiç eskimez ne zaman çalınsa sıkılmadan dinlersiniz. İşte Barış Manço şarkıları da böyle. Bunlardan biri Dönence…

Rahmetli Barış Manço Şarkının nasıl çıktığını, şarkıyı kendisinin nasıl yorumladığını bir röportajında şöyle açıklıyor;

Dönence, dünyanın iki ayrı kutbundaki meridyenlerdir ve hiçbir zaman birlikte olamazlar. İnsanın doğasında da iki zıt kutup vardır. Bu, kendisinde olmayanı arama içgüdüsüdür. Örneğin; kış mevsiminde yazın gelmesini bekler, yazın da kışı ararız. İnsanlar hiçbir şeyin tamamına sahip değillerdir. Her şeyin yarısını yaşarlar. Örneğin 12 saat geceyi, 12 saat gündüzü yaşıyoruz ama 24 saat boyunca geceyi veya gündüzü yaşamıyoruz. Yani devamlı bir beklenti ve umut içinde yaşayıp duruyoruz. Bu beklenti ve umudun da sonu yok, dönüp duruyor.

İşte tüm bu düşüncelerin ışığında doğdu dönence… Şarkının müziğini Kurtalan Ekspres’ten Ahmet GÜVENÇ ve Celal GÜVEN yaptı. Aslında “dönence” yoruma açık bir parça… Çünkü bizim dinleyici kitlemiz çeşitli kesimlerden oluşuyor. Bu çeşitli kesimlerden gelen insanlar da bu parçadan kendilerine göre bir sonuç çıkarıyorlar. Zaten arzu ettiğimiz, bu soyut şarkıdan herkesin kendi somut sonuçlarını çıkarmasıdır.

Bu şarkı bende de çok şeyi ifade ediyor. Dünyanın sürekli bir devinim içerisinde hareket ettiğini bu devinimin sürekli birbirini kovaladığını, birbirini kovalayan günler aylar yıllar içerisinde umudun hep bir sonraki devinim için olduğunu gösteriyor. Örneğin 2021 yılının daha güzel olacağını beklemek gibi… “Bir gün gelecek dönence” sözüyle umudu simgeleyen Manço, Leyla ile Mecnun dizisindeki İsmail Abinin “O Gemi Bir Gün Gelecek” demesiyle aynı.

Simsiyah gecenin koynundayım yapayalnız, Uzaklarda bir yerlerde güneşler doğuyor…” ,

Kupkuru bir ağacın dalıyım yapayalnız, Uzaklarda bir yerlerde bir şeyler kök salıyor…”

1981 Barış Manço

Ne kadar karanlıklarda kalsak elbet sabah olacak ve güneş doğacak simsiyah karanlığı yok edecek.

Ne kadar dallarımız kurusa da elbet bahar gelecek kurumuş dallarımız yeşerecek…

Biliyorum…

2020 Emrah Çelik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir