Çocukluğumuzun filmleri ve müzikleri

Bu yazı sizleri alıp bazılarınızı 40 yıl öncesine götürecek, bazılarınızı 15-20 yıl öncesine götürecek, dinleyeceğiniz müziklerin biri güldürecek biri hüzünlendirecek. Hepsi birbirinden güzel filmler ve müziklerdi onlar. Evet yeşilçamdan bahsediyorum. Bazıları renkli kamera ve televizyonlara yetişemedi siyah beyazdı ama hayatımıza en çok renk katan onlar oldu. Bizden birileri vardı hep o kutunun içerisinde. Tipler tiplemeler yaşadığımız sokaktandı.Kimimiz Sezercikti, aslan parçası. Kimimiz Güllüşah. Çocukluğumuz onlarla geçti. Lise yıllarımız Hababam Sınıfında geçti. Hepimizin bir mahmut hocası vardı disiplinli ve onurlu.Hepimizin sınıfında bir ineğimiz vardı, Domdom’umuz, Damat’ımız, Külyutmaz’ımız…

https://www.youtube.com/watch?v=qY2VHy3DkAM

Aşık olduk mu Tarık Akan’ın Gülşen Bubikoğluna Aşık olduğu gibi oluyorduk. Aile saadetini, aile muhabbetini, aile dayanışmasını “Bizim Aile”den öğrendik. Ağır abiliği Kadir İnanır’dan, türk tarihini Tarkan’dan, Osmanlı babayiğitlerini Cüneyt Arkın’dan öğrendik. Sınırlı imkanlarla çekilen bu filmleri izlemek bazılarımız için büyük bir şanstı. O sıkıntılı zamanların tek gülen yüzüydü rahmetli Kemal Sunal, nam-ı diğer inek şaban. Öyle ki hiç espri yapmasa bile onu görünce dahi gülmeye başlıyorduk. Sayısız filmiyle yeşilçamın belkemiği, baştacı…  Toplum mühendisimizdi o. Toplumun sıkıntılarını, halkın hallerini gülerek güldürerek anlattı hep filmlerinde. Kısa zamanda gönüllerde taht kurdu, rahmetli oldu fakat o tahttan hiç inmedi. Kimse de indiremedi onu o tahttan. Kimse de gelmedi onun gibi. Ruhun şad olsun güzel yürekli komik adam.

Birde palavracı Ziyaaaaa vardı, Türk sinemasının Şen’i Şener ŞEN. Kılıktan kılığa giren sanatçının oynayamadığı rol yoktur herhalde. Kemal sunal ile komedinin muhteşem ikilisiydiler. Başka bir ikili daha vardı; Aşkın sevdanın ikilisi, Selvi Boylum Al Yazmalım denilince akla gelen o ikili; Kadir İnanır ve Türkan Şoray. Cahit berkay’ın o muhteşem eseri.

https://www.youtube.com/watch?v=GP0qdJhytdc

O zamanlar dizi kültürü şimdiki gibi yaygın değildi varsa yoksa sinema. Bu hafta beyaz perdede çıkacak diye meraklanırdı herkes.

Ne günlerdi be dediğimiz o günleri yad ettik bu yazımda. Televizyona çıksın halen izlerim diyen binlerce milyonlarca kişi bulurum.

https://www.youtube.com/watch?v=y6Kg_V_nW9U

2 yorum

  1. Çok güzel bir blogunuz var birde sık yazı yaznanız çok daha iyi olur 🙂

  2. Author

    İyi dilekleriniz için teşekkür ederim 2017 yılı itibariyle bloguma tekrar yoğunluk vereceğim. Geçen yıl bir sürü sebepten dolayı yazmaya veya yazdıklarımı yayınlamaya fırsat bulamadım. Bu sene kaliteli iyi bloglar içerisinde göreceksiniz inşallah.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir