Bodrum Bodrum

Bir ayın ardından tekrar merhaba, o bir ayda ne mi oldu? Ooooooo. Ne olmadı ki, dünya 30 kez kendi etrafında döndü, o dönerken bende onun üzerinde 10-12 bin km yol yaptım. Ekvatorun çevresi 40.075 km olduğuna göre çeyrek dünya gezmişim arabayla, o çeyrek dünya da tabiki Türkiye. Türkiye dediysem her ilini gezmedim tabiki. Ama bi çoğunu gezdim bi çoğununda içinden geçtim. Sabit Kanca gibi içinden geçecem dedim ve geçtim.

Bilin bakalım ben bu yaz nerdeydim? ? Şaban sen söyle ben bu yaz nerdeydim? Bodrum hocam. Tamam otur aferin 100. Bayburttan Bodrum en kısa yoldan 1453 km, bodrumu fethettim bu yaz ? Yunanlıları denize döktüm ? Bilirsiniz egenin serin sularının tadına 9 eylül 1922 de yunanlılar tatdı. Bende ne oldu o yunanlılara diye merak ettim şnorkel (suyun altında görmek için gözlük ve suyun yüzeyinden nefes alabilmek için kullanılan 20-30 cm lik boru/hortum) alıp bende atladım denize. Atlamaz olaydım haberlerde spikerlerin çokça bahsettiği egenin serin sularının serinliğini iliklerime kadar hissettim.

Bodruma tatile gideceklere tavsilerim var okuyun öyle seçiminizi yapın. Tatile ne için gideriz? Genelde Deniz Güneş Kum üçlüsünü görmek için gideriz. Bodrumda Deniz suyu sıcaklığı akdeniz gibi değil biraz soğuktur haberiniz olsun. Bodrumun kıyıları %80 itibariyle taşlık, ayaklarınıza koruyucu ayakkabı mı giyersiniz slipstop mu giyersiniz yoksa terlikle mi girersiniz orasını bilemem ama gittiğiniz plajların çoğunluğu taş, ayağınıza taş değmesin… Kum isterseniz ve uygun fazla uzak olması derseniz bitez tam size göre, hani çökertme türküsündeki “bitezde yalısına varmadan halilim aman koptu kıyamet…” nakaratı burdan gelir. Çökertme de bodrumda bir mahalle. Yalı da bodrumda bir mahalle, birde hep “burası da asfalt değil halilim” diye türkü içerisinde duyduğunuz ve söylediğiniz “asfalt” değil “aspat” aspat da bodrumun bir mevkisi. Neyse Türkü modundan çıkalım gezmeye devam. Bir diğer istasyonum ise bodrum yarımadasının kuzey tarafında bulunan Yalıkavak, Yalıkavak bodrum kadar olmasa da büyük bir semt mahalle artık ne derseniz, Yalıkavak genel itibariyle taşlık, kum isterseniz benim tabirimle “uca” yani bodrum yarımadasının ucuna akyarlar mevkisine gidin. Birde bodrum marine de günlük gemi turları var onlara bir gününüzü ayırın. Çünkü karayoluyla gidilemeyen nadir koylara gezi düzenliyorlar deniz işte oralarda güzel. Ben gittiğimde iki tur vardı biri 85 tl 3 koy gezdiriyor diğeri 75 tl 5 koy gezdiriyordu. Neden bu orantısızlık derseniz 85 tl lik turda orak adası var ve o adanın beyaz/altın kumdan bir sahili var gerçekten on numara bir güzelliği ve denizi var. Bodrum kalesinde yazın açık hava tiyatrosunda birbirinden güzel konserler ve tiyatrolar var bir akşamınızı buraya ayırabilirsiniz. Denize gitmediğiniz bir gün öğleden sonra akşama doğru bodrum kalesine çıkın müthiş manzarası var. Hem kale içerisindeki müzeyi de gezmiş olursunuz. Bodrum sadece bodrum merkez değil ha, yalıkavak, turgutreis, göltürkbükünü (halkarasında genelde kısaca türkbükü derler) de görün mutlaka. Bugünlük bu kadar yeter daha ders çalışacağım tatile gittim finalleri ektim büt beni bekler. Kalın sağlıcakla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir