Şarkılara Yolculuk

Bazı müzikler vardır bir anda sizi alır götürür. Bilim insanları geçenlerde açıkladı dinlediğiniz şarkılar dinlediğiniz ilk anın duygusunu hep getirirmiş. Bende bu müzikleri ilk nerde dinlediğimi ve o anki ruh halimi an be an hatırlarım. Öyle pek bilindik şarkılar değildir bunlar. Kimileri için ilk defa duyacağı bu müziklerin barındırdığı duygu yükünü taşıyacak kamyon daha icat edilmedi. Bir ara kulağınıza çalınmıştır mutlaka biryerlerde duymuşsunuzdur. Bir Gökçe Kırgız geçti kulaklarımızdan Emre Altınel ile birlikte yaptığı düet şarkısı “Kalbime Gömerim O Zaman” bir ara ne tutulmuştu.

O aralar internet daha yeni yeni kullanılmaya yaygınlaşmaya başlamıştı. Nerdeyse her köşebaşında bulunan internet kafelerin ortam şarkılarıydı bunlar. İnternette paylaştığı ses kaydı ile ünlenen Grup 84 ü unutmak mümkün mü? Hacettepeliler olarak nam salmışlardı o zaman grubun hepsinin 1984 doğumlu olması grubun adını belirlemişti zaten. O cızırtılı kayıt ile başlayan “Ölürüm hasretinle” şarkılarını “kaderimde bu da mı vardı” gibi kelimelerle az aratmadık google’da.

İnternet kayıtlarının efsane gruplarından “Grup Koridor”u es geçersek çok şey kaybederiz. “Senin O Gözlerin Varya” şarkısı efsaneler arasına adını yazdırdı.

İnternet ne büyük bir nimetmiş dediğimiz o günlerde naif sesli bir kız çıktı; “Ceza mı bu, Çektiğim çile mi?, Yıllardır tuttuğum nöbet bitmeyecek mi?” dedi ve Hayalet Sevgilim akımını ortaya çıkardı. O anlam yüklü, o duygu yüklü şarkıyı irem’in sesiyle dinleyin ve bırakın kendinizi duygu denizine…

https://www.youtube.com/watch?v=sLmU2ONGF6Y

Megastar tarkanı bilmeyen yoktur ama bu şarkısını bilmeyen çoktur. O hareketli şarkıların arasında istanbulu anlatmış bir şarkısında hemde inanmayacaksınız ama kendi satırları ile… “İstanbul Ağlıyor” şarkısını şiddetle tavsiye ediyorum ki istanbulda yaşamış biri olarak çıkmaz sokaklarında kayıp derbeder olmuşluğum vardır bu şarkı ile.

Şimdi de benimde playlistimde bi zamanlar olan ve geçen tekrar gördüğümde duygulandıran şarkıya gelelim. Meçhul sanatçı diye yazmışım adına çünkü o zaman bende bilmiyordum kimin söylediğini, geçen araştırdım buldum; Murat SOYDEMİR adında büyük ihtimalle yerel bi sanatçıya ait bir şarkı bu: aranıza “–aaa ben bu şarkıyı duymuştum” diyeniniz mutlaka olacaktır. Şarkıdaki ud sesi ve elektrogitar sesi dinleyenleri mest etmiştir. “Ben O Eski Ben Değilim” şarkısını dinlemeden diğer tarafa gitmeyin, sonra sorarlar neden dinlemedin diye.

Öbür taraf demişken bir şarkı vardı dinleyen akşama öbür tarafa gidiyordu. Gerçekten dinleyeni intihara sürükleyen “Bu akşam ölürüm” şarkısı bir ara yasaklandı. Murat Kekilli de yazmış ve yapmış hakkını vermiş sanatının. Şarkı nedir? Şarkı duygudur, şarkı hissetmektir. Murat Kekilli de hissettirdiği için işinde iyi olduğunun göstergesidir.

Hissettirmek demişken bir ara Almaya’da bir Türk genci tarafından (Çetin Çetinkaya) almanca olarak söylenen şarkı “Zu spat” da Türkiyede baya hissedilmişdi ki anlamını bilmediğimiz o şarkı sözlerini ezberlemeye çalışıyorduk, çünkü o aşk şarkısını hissetmiştik.

https://www.youtube.com/watch?v=WsZCTZcVY6k

O aralar bir müzik öğretmeni vardı takma adı resimle daha çok ilgili olan “Tual” de bize “Kasım”ı çok iyi hissettirmişti. Bir yarımız her kasımda orda kaldı. “Tiryakinim” şarkısını tiryaki olmuştum bi ara.

Sırada hiç unutulmayacak bir grup var; “Gece Yolcuları” Geceleri hep o grubun şarkılarıyla duygu dünyamıza yolculuğa çıkıyorduk. Bu Grup ile ilgili pek yazmayacağım “Unut Beni” şarkısını dinleyin ne demek istediklerimi anlayacaksınız.

Bizim çocukluğumuzun gençliğimizin hiç unutulmayacak bir grubu daha var ve geçmiş aynamıza baktığımızda hatırlayacağımız şiirli duygusal şarkıların “AYNA”sını gelecek nesillere de aktarabilsek de şarkı nedir nasıl yapılır göstersek.

Son olarak Türkiye tarihinin gelmiş geçmiş en büyük ustalarından ilk 3’ten çıkmayacak bir SANATÇI var. 7 den 77 ye herkesin sevdiği insan on parmağında on marifet olan sadece bizde değil dünyada ses getirmiş büyük üstad BARIŞ MANÇO’yu saygıyla anıyorum. Sizinde mazide kalmış ama sizde apayrı bir yeri olan şarkılarınız varsa yorumda yazarsanız sevinirim. Şarkılarla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir