KORO NA

Evet son zamanlarda bir virüstür gidiyor. Adı Coronagillerden covid 19. Coronagiller diyorum çünkü bunlar geçtiğimiz 10-15 yılda atlattıklarımız SARS ve MERS virüsünün akrabası. Sars’ın amcaoğlu, Mers’in kuzeni. Sarsı mersi görmedik kuş gribini domuz gribini teğet geçtik ama bunun tadına varacağız galiba. Belkide geçirdik farkında değiliz.

Gelelim başlığımızın neden koro na olduğuna bu virüs insanları hep bir ağızdan koro gibi hareket ettirdi. O yüzden koro na dedim.

Bu virüs insanlığın etten kemikten ibaret olduğunu, en küçük yapı taşı olan hücreden ibaret olduğunu gösterdi. Hayatta en önemli şeyin sağlık olduğunu, Birde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.” sözünü herkesi kafasına kazıttı. Neden mi bu virüsün ilimsiz bilimsiz üflemeci hacıdan hocadan değil doktorlardan profesörlerden aşısının çıkacağını gösterdi. Alkollü olduğu için kolonya bile sürmeyen insanlara kolonyayla banyo yaptırdı. Birde böyle zamanlarda insanları gösterdi. Fırsatçı şeref yoksunu esnafımızı gösterdi. Böyle zamanlarda insanların sağlığı yerine cebindeki parasını düşünen, daha çok para kazanma hırsına düşen esnafın/fabrikatörün/firma sahibinin kanına bu virüsler işlemez çünkü o virüsler o fırsatçılardan daha temizdir.

Birde eve stok yapanlar var ki psikolojilerinin sağlam olduğunu düşünmüyorum. La o makarnalar virüse etkili değil. İlla bir stok yapacaksan o da temizlik malzemesi stoğu yap bari evini ve kendini temiz tutarsın virüslerinden arınırsın.

Bu salgının artıları da oldu tabi ortamlar ter yerine kolonya kokuyor. Toplu yaşanılan yerler düzenli dezenfekte oluyor. El yıkamanın önemini tvlerde boy boy gösteriliyor. ve daha bir sürü artısı oldu tabi.

Kişisel temizlik ve bakımınızı yaptığınız takdirde kolay kolay hasta olmazsınız merak etmeyin. Şu sıralar da Sağlık Bakanlığımızın talimatlarını yerine getirin ve evinizden dışarı çıkmayın.!!!

Bugün sizlere bu şarkıyla veda edeceğim; (günün anlam ve önemine binaen)

Hayat bi’ gün o gün bugün bro
Kimse için değmez be takma kafana be bro
Önüne geçebilecek imkanın yok
Işıklar sönünce karanlık oluyor of
Gecenin içinde geceler kadar uzun olur acıların acımaz acıtır
Dağ gibi başımı duman almış
Şöyle iki lafın arasına bi’dal
Çünkü korkunun ecele faydası hiç …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir