DÖNENCE

Bugün 21 Aralık 2023 günlerden perşembe saat 22:15. Kuzey yarım kürede en uzun gece. Bu günden sonra gündüzler uzamaya geceler kısalmaya başlayacak artık, ta ki 21 Hazirana kadar sürecek, sonrasında 21 haziranda en uzun gündüzü yaşadıktan sonra tekrar gündüzler kısalmaya geceler uzamaya başlayacak. Bu gece gündüz kovalamacası dünyanın ve güneşin hareketlerinden kaynaklanıyor. Evrende bir toz tanesi bile olamayacak olan biz insanoğlunu etkileyen bu olay umarım sizi de olumlu yönden etkiler.

İntroyu verdikten sonra gelelim esas intromuza; daha ülkemizde müzik anlamında intro nedir bilinmezken batılı ülkelere bile örnek olacak intro ile müzik yapan Barış Manço abimizi rahmetle anıyoruz. Tabiki Kurtalan Ekspresin eşsiz performans bir şaheserin doğumuna sebep olmuş: Dönence…

Barış Abimiz bir videosunda dönenceyi şöyle anlatıyor:

Barış Manço’nun aksine coğrafya dersini çok sevdiğimden notlarım gayet iyiydi ve coğrafyayı fuller veya 1 yanlışla çıkardım bütün sınavlarımdan. Dönence konusunu hocalarımız hep sınıfta kitaplardan anlatmaya çalışırdı ve kimse anlamazdı dönenceyi, ekinoksu, dünyanın hareketlerini… Halbuki çocuklar kafanızı kaldırın ve güneşe bakın dese veya hadi çocuklar dışarı çıkıyoruz dışarıda gölgelerimizin tarih ve saate göre değişimini izleyeceğiz dese kimse o dersleri unutmaz herkeste yaşadığı dünyanın nasıl bir şey olduğunu görür anlamaya çalışırdı. Şimdi çocuğuma birkaç ay ara ile gösterdiğim güneşin batma yerleri ile dünyanın hareketlerini anlayacağı dille anlatmaya çalışıyorum, doğayı kitapta değil doğada öğretmeye çalışıyorum. Ve Barış Manço dinletiyorum ki şarkı nasıl yazılır müzik nasıl yapılır öğrensin diye. Beraber piyanoda dönence çalıyoruz mesela bundan daha güzel ritim çalışması bundan daha iyi ölçü çalışması olamaz herhalde.

Konu fazla dağılmadan dönenceye geri gelelim; dünya, ay, güneş, gezegenler, galaksiler, evren, kainat dönme üzerine kurulmuş gibi. Enerji de hep dönen, dönüşen, değişime uğrayan şeylerden elde ediliyor olması da garip bir tesadüf. İnsanın yaşaması mesela kan döngüsü üzerinedir bu döngü durduğu anda hayat duruyor sona eriyor. Bu blogun tarayıcı sekmesinde üst kısmında benim sitemin faviconu yani simgesi olan yin ile yang de dönenceye tam bir örnektir. Beyaz siyahın peşinde siyah da beyazın peşindedir. Taoizm inanışına göre; karşıt kutbu olmayan hiçbir durum yoktur. Kutuplara örnekler: gece ve gündüz, aydınlık ve karanlık, büzüşme ve yayılma, soğuk ve sıcak, ön ve arka, iç ve dış, alçak ve yüksek, usul ve ani, yakın ve uzak, kısa ve uzun, taze ve kart, ham ve olgun gibidir. Yin ve Yang Kuramı, insanlık tarihi boyunca ortaya çıkmış tüm bilgi ve inanç kaynakları üzerinde etki bırakmıştır. Barış Manço’nun dönence şarkısının sözleri de hep bu karşıtlık üzerinedir.

Oysaki siyahın içinde beyaz beyazın içinde siyah varken hep bir devinim vardır bunlar arasında. Umutlarınız ve yaşam gayeniz hep olsun, zaten siz de ben de hep peşinden koşacağız bir şeylerin. En uzun geceyi yaşadığımız bu gecenin de sabahı olacak biz görsek de görmesek de… Bundan çok çok uzun geceler geçirdik biz hiç bitmeyecek dediğimiz geceler bile bitti. Şimdi o devinimi bozmadan yatıyorum çünkü yarın iş var 🙂 21.12.2023 saat 22:54. Yarınlar hayallerinizin gerçekleştiği, umutlarınızın yeşerdiği günler olması dileğiyle sizleri bu eşsiz şaheser ile baş başa bırakıyorum;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir